• płyta osb

Płyta pilśniowa porowata - wymiar płyt: 120 x 250 cm. Grubość płyt 9,5 | 12 | 19 mm.

Płyta pilśniowa –

Płyta pilśniowa powstaje poprzez uformowanie jej przy zwiększonej temperaturze i pod ciśnieniem rozwłóknionej ( spilśnionej ) tkanki drzewnej z dodatkiem kleju syntetycznego. Ze względu na różnokierunkowe ułożenie włókien drewna, płyty pilśniowe posiadają jednakową wytrzymałość we wszystkich kierunkach. Surowcem do ich wyrobu jest jasne drewno. Można uznać, że płyty pilśniowe są ekologiczne, gdyż surowcem do ich wyrobu są odpady drzewne: zrzyny tartaczne, strużyny, odpady połuszczarskie.

Płyty pilśniowe porowate -

powstałe w wyniku sklejenia włókien (bez sprasowania), są miękkie i porowate. Charakteryzują się izolacyjnością cieplną i akustyczną. Są bardzo lekkie, łatwe w obróbce i montażu. Powinny być stosowane w miejscach nie narażonych na zwiększoną wilgotność, np. do wygłuszania stropów, izolacje dźwiękochłonne, opakowania. Masa 1 m3 płyt pilśniowych porowatych wynosi ok. 300-350 kg.

Płyty pilśniowe twarde -

wytwarzane są przy zwiększonym ciśnieniu i temperaturze. Ich struktura jest jednorodna, wytrzymałość jednakowa we wszystkich kierunkach. Mają większą twardość i zwiększoną odporność na wilgoć niż płyty pilśniowe porowate. Można je stosować np. na okładziny skrzydeł drzwiowych. Masa 1 m3 płyt pilśniowych twardych wynosi ok. 800-900 kg.

Płyty pilśniowe bardzo twarde -

wytwarzane w warunkach podobnych jak płyty twarde, lecz z dodatkiem oleju lub żywic oraz ew. pokrycie wierzchniej warstwy emalią. Stosowane głównie w stolarstwie.